Bilgi ve Destek Hattı0850 302 86 68
Anasayfa / Blog İçeriği
16 Nisan 2011

Merhaba arkadaşlar, bu makalede WordPress ve Kalıcı bağlantı ayarları düzenleme hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Öncelikle WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarları nedir ?

WordPress ve SEO dedince akla gelen ilk gereksinim WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarları yapılmasıdır. WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarları admin panelde Ayarlar sekmesinde Kalıcı Bağlantılar linkinden yapılır. Bu linke girdiğinizde karşınıza yapabileceğiniz ayarlar çıkar.

Genel Ayarlar bu alanda yapacağınız düzenleme içeriklerinizin link yapısıdır. WordPress’in kendi önerdiği bir kaç yapı var ama siz kendinize özel bir yapı yaratmak isterseniz aşağıda ki değerleri  kullanabilirsiniz.

Videolu Anlatım

%year%

Konu bağlantısında ekleme yılını gösterir. 2011

%monthnum%

Konu bağlantısında ekleme ayını gösterir. 04

%day%

Konu bağlantısında ekleme gününü gösterir. 16

%hour%

Konu bağlantısında ekleme saatini gösterir. 16  / Bu alan için dakika da eklemek isterseniz %minute% değerini kullanabilirsiniz.

%post_id%

Konu bağlantısında konu numarasını gösterir. 284

%postname%

Konu bağlantısında konu başlığını gösterir. wordpress-kalici-baglanti-ayarlari

%category%

Konunun yer aldığı kategori ismini gösterir. genel

%author%

Konu yazarını gösterir. admin

Bu değerleri kullanırken isterseniz her değerden sonra /  koyabilirsiniz ya da bu seçim size kalmış. Uzantı olarakta dilediğiniz uzantıyı seçebilirsiniz. .html .htm .php .x .y  gibi. Ancak dikkat etmeniz gereken püf nokta şurasıdır. Link yapınız ne kadar özgün olursa SEO için o kadar faydalı olacaktır.

İsteğe bağlı ayarlar bölümünde de Kategoriler ve Etiketler için link yapısı tanımlayabilirsiniz. Blogizma için örnek verecek olursak.

Genel Ayarları Özel Yapı’da ve değer olarak /%postname%.html değerine sahip.

Kategori Temeli  blog

Etiket Temeli etiket

Şimdi yukarıda verdiğimiz değerlerin hepsinin kullanılmış olduğu bir link nasıl olacak onu görelim. Her değerden sonra / kullanıldığını varsayalım.

http://www.blogizma.org/2011/04/16/07/284/genel/admin/wordpress-kalici-baglanti-ayarlari.html

11 Eylül 2010

Uzun zamandır hazırlamak istediğimiz WordPress Kurulumu Videolu Anlatım dersi videosu sonunda hazırlandı, basit bir dille herkesin anlayabileceği şekilde anlatmaya çalıştık. Takıldığınız konularda yorumlarınızla sorunlarınızı sorabilirsiniz.

14 Temmuz 2010

Ön Bilgi
Dmoz bir açık dizin projesidir.Birçok arama motoru desteklemektedir.Onu özel kılan da bu.Dmoza eklenen herhangi bir site çok hızlı bir şekilde yükselişe geçer ama dmoza eklenmek o kadar da kolay değildir.Bütün kısımları doldururken imla kurallarına mutlaka uyun ve doldurma alanlarının altındaki uyarıları da okuyun.

Adres Önerme(Kayıt)
Sitenize dmoza kaydettirmek söylediğim gibi kolay değildir.Aslında kaydettirmek kolaydır.Editörlerin sitenizi onaylayıp eklemesi zordur.Siteniz kaliteli ise ayrıa kayıt olurken verdiğiniz bilgiler yeterli ise kabul edilirsiniz.Önemli bir nokta daha ise sitenizin içeriğinin tamamlanmış olmasıdır.
1-Eklemek istediğiniz kategoriye girin.
Bu kısım sitenizin eklenip eklenmemesi kısmında büyük rol oynar.Yanlış kategoriye önerilen siteler asla kabul edilmez.Sitenizin kategoriye en uygun olduğunu düşünüyorsanız sitenizi o kısma önerin.Kategorinizi seçtikten sonra sağ üst taraftan “| adres öner |” kısmını tıklayın.Adres öner dediğinizde “Açık Dizin’e Bir Site Gönder” sayfası açılmıyorsa oraya site öneremezsiniz demektir.Bu durumda “Açık Dizin’e nasıl site önerilir?” sayfası açılır.Daha alt kategorilere inip tekrar adres öner linkine tıklamayı deneyin.

2-Kayıt Formu
Bu forma yazacağınız bilgiler de sitenizin eklenip eklenmeyeceği konsunda önemli rol oynar.
a-Site Adresi:
Bu kısma sitenizin adresini yazın ama http://www.siteadi.com/ veya http://siteadi.com/ şeklinde olmalı.kısmı değişebilir ama başı http:// ve sonunda mutlaka / olmalı.Bağlaç türünü seçin.Büyük ihtimal normaldir.
b-Site Adı
Site adını sitenizde kullandığınız ismi girin. örnek: Masal-ı Hayat
c-Site Açıklaması
Aslında en önemli kısmlardan biri de burası.Sitenizin açıklaması sitenizi övmek yerine sitenizde ne olduğunu kısaca belirtmelidir.Bu konuda çok güzel bir yöntem var.Ekleyeceğiniz dizindeki sitelerin açıklamalarına bakarak kendi açıklamalarınızı yapın ama asla aynı olmasın. Sadece tarzı bencesin.
d-E-posta Adresiniz:
Kullandığınız bir e-posta adresini girin.Sitenizin e-posta adresi olursa daha iyi olur.
e-Kullanıcı Doğrulaması:
Resimdeki harf ve rakamları yazıp Gönder tuşuna basın.

3-Amansız Bekleyiş
Bu kısma amansız bekleyiş dedim çünkü gerçekten dene kadar bekleyeceğiniz belli değil ama genel olarak siteler 2-3 ay içerisinde eklenir.Eğer 2-3 ay geçmesine rağmen siteniz eklenmediyse sitenizi tekrar daha uygun bir şekilde göndermeniz iyi olacaktır.Yani ne kadar bekleyeceğinizi kimse bilemez ama size en az bir ay diyebilirim.Belki de daha fazla

4-Zafer !!!
Ve zafer !!! Siteniz artık dmoz dizinine eklenmiştir ve birkaç aya kalmaz sitenizde büyük gelişmeler başlar.İndexlenme hızınız artar,ziyaretçiniz artar,kaliteniz artar v.b.

Kaynak : http://www.dreamsandreals.com