Bilgi ve Destek Hattı0850 302 86 68
Anasayfa / Blog İçeriği
21 Temmuz 2015

pagerank-guncellemesi
Web sitesi sahibi olan herkesin ihtiyaç duyacağı kaynakları sizlere sunmaya çalışıyoruz. Bu konumuzda 2 yeni servisten bahsetmek istiyorum. İlk servisimiz sitelerinize ücretsiz olarak Favicon oluşturabileceğiniz Favicon Oluşturma servisidir.

Tarayıcıların görsel olarak sekme ve pencere başlıklarında gösterdiği simgelere Favicon denir. Bu simgeler sayesinde ziyaretçi sitenize sekme ve pencereler arasında hızlı bir şekilde ulaşabilir. WordPress Sitenize Favicon Ekleme makalemizde alt yapısı WordPress olan siteler için favicon ekleme işlemini anlatmıştık. Farklı yazılımlar kullanan arkadaşlar için servisimiz başarılı şekilde işlemi tamamladıktan sonra eklenmesi gereken kodu vermektedir.

Favicon Oluşturma

Diğer servisimizde Google’nin sitelere puansal olarak verdiği değeri simgeleyen PageRank Sorgulama servisidir. Uzun süredir güncelleme işlemi yapılmayan PageRank’ın artık bittiği ve bir önem taşımadığı konusunda makaleler ve kaynaklar olmasına rağmen Google toolbar servisinde sonuçlar hala sunulmaktadır. Sizde incelemek istediğiniz sitelerin PageRank değerlerini bu servisimiz sayesinde ücretsiz olarak öğrenebilirsiniz.

PageRank Sorgulama

10 Kasım 2011

Favicon simge olarak tarayıcınızda adres satırından hemen önce gözüken sık kullanılanlara eklenmesi durumunda simge ile daha çabuk bulunmasını sağlayan bir ico dosyasıdır. Favicon olarak kullanacağınız grafik uzantısı mutlaka .ico olmadılır. Hareketli olarak kullanma şansınız da mevcut hareketli favicon kullanmak isteyen arkadaşlar .gif uzantılı hazırladıktan sonra anlatımı uygularsa sorunsuz olarak favicon kısmında belirttikleri gif resmi gözükür.

Şimdi anlatıma başlayalım. Öncelik kullandığınız yazılım WordPress, Joomla!, Html, Asp, Php vs. ne olursa olsun <head> ve </head> tag ları mutlaka sayfanın en üstünde mevcuttur. Anlatımı WordPress için yapıyoruz ama diğer sistemlere sahip arkadaşlarda anlatımı inceleyerek fikir alabilirler.

Temanızın header.php dosyasını notepad++ ile açıyorsunuz. Sabit bir favicon dosyası kullanacaksanız.

<link rel="shortcut icon" href="dosya adresi">

bu şekilde eğer hareketli bir favicon kullanacaksanız

<link rel="icon" href="hareketli dosya adresi" type="image/gif">

Daha sonra </head> kodundan hemen öncesine yukarı da verilmiş olan kodlardan kendinize uygun olanını ekliyorsunuz. Dosya yolu olarak kendi favicon dosyanızın yolunu yazmanız gereklidir

Favicon ekleme hakkında kısaca anlatılacaklar bunlar, kendize has faviconlar üretmek için BU ARAMAYI takip edebilirsiniz. İyi bloglar..