Bilgi ve Destek Hattı0850 302 86 68
Anasayfa / Blog İçeriği
10 Şubat 2015

wordpress-facebook-paylas-resim-sorunuDaha evvel bir eklenti ile bu durumun çözümünü izah etmiştik ancak eklentinin bazı temalarda yeterli olmadığı gelen yorumlardan da anlaşılıyor. Bu anlatımımızda kesin olarak WordPress sitelerinizde Facebook paylaşta resim sorunu kesin çözüm!‘ü ele alacağız. Öncelikle bu düzenlemede resim değerimizin öne çıkarılmış görsel olduğunu hatırlatmakta fayda görüyorum. Özel alandan bir resimi Facebook için tanımlı resim yapacaksanız düzenlemeyi yaparken kendi özel alanınıza göre değişiklikleri yapmalısınız.

Temanızın header.php dosyasını Notepad++ yardımı ile açın. wp_head(); sorgusunun hemen üstüne aşağıda verilmiş olan kodu ekleyin. Artık Facebook’ta içerik paylaşımında resim sorunu yaşamayacaksınız. Ancak şöyle bir durum söz konusu düzenlemeden hemen sonra defalarca gönermek için tıklayıp resim göremediğiniz içerik yerine farklı bir içerik seçerek paylaşmayı denemelisiniz. Facebook gönderdiğiniz URL’yi botlar yardımı ile tarayacak hafızasına alıyor bu nedenle belli bir süre resimsiz geliyor sizede.

<?php if ( is_single() ) { ?>
<meta property="og:url" content="<?php the_permalink('') ?>" />
<?php $url = wp_get_attachment_url( get_post_thumbnail_id($post->ID) );?>
<meta property="og:image" content="<?php echo $url; ?>" />
<?php } else { } ?>
22 Ocak 2012

Genellikle ücretsiz temalar kullanan ve resimleri özel alanla ekleyen arkadaşların yaşadı en büyük sıkıntılardan birisi “Facebook yazı paylaşımında resim gözükmeme sorunu”dur. Bu yazıda kısaca sizlere bu konudan bahsetmek istedik. Eğer sitenize eklediğiniz içerikler Facebook’ta paylaştığınız zaman yazı ile alakadar resim gözükmüyorsa bu yazı sayesinde artık bu sıkıntılardan kurtulacaksınız. Öncelikle kod olarak herhangi bir ekleme düzenlemeden ziyade basit bir eklenti ile yazılarınızı Facebook’a gönderdikten sonra o yazıların yayılmasını sağlayabilirsiniz.

Facebook yazı paylaşımında resim gözükmeme sorunu çözümü için kullanacağımız eklenti ufak ve basit bir eklenti olan Facebook Open Graph Meta eklentisidir. Bu eklenti sitemizde resim değerlerini otomatik olarak Facebook uyumlu hale getiriyor. Kısacası Facebook’un içeriklerde bulunan resimleri tanıması için bir meta etiketi oluşturuyor.

Eklentiyi indirip aktive ettikten sonra “Facebook open graph” ayarlarına girerek ayarlamanız gereken 3 kısım mevcut. Bunlardan ilki App ID yani Facebook uygulama ID’nizdir. Facebook App ID almak için eklentinin ayarlar sayfasında altta bulunan Create Facebook Application kısmını takip etmeniz yeterli olacaktır.

App ID ayarladıktan sonra Admin ID yani sayfanın sahibinin Facebook ID’sini eklemeniz gerek bunun içinde https://developers.facebook.com/tools/explorer bu adrese tıklamanız yeterli. Karşınıza gelecek sayfada en üstte Facebook ID değeriniz yazar.

Eklentide ayarlanması gereken son alan Image URL yani resim eklenmemiş yazılarda otomatik olarak çıkacak resmin adresi.

İyi bloglar.