Anasayfa / Kişisel Yorumlar / Türkiye’de üreten olmak zorluğu!

Türkiye’de üreten olmak zorluğu!

Türkiye’de üreten olmak zorluğu!

Ülkemiz şartlarında birşeyleri üretmek ve insanların beğenisine sunmak çok dikkatli ve titiz bir çalışmadan sonra iyi reklama bağlı. İnsanımız yapı itibari ile kolay beğenen sadece renkleri hoşuna gittiği için bile işine yaramayacak şeyleri satın alabilen bir toplum. Bu çok genel bir tabir oldu ama etrafımıza baktığımız zaman bunun gerçekten yaşadıklarımız olduğunu görüyoruz.

Bu yazı temaları clone yapıp, aynı tabaktan yemek yiyip, arkadaş diyip şerefini paraya satanlar için. WordPress olan ilgi ve alakam gereği amatör olarak tema yapmaya başladım. Pek yabancı dil merakım ve bilgim olmadığı için ilk zamanlar o kadar çok zorlandım ki şimdi düşününce gülüyorum o hallerime. 2009 yılının yaz aylarından beri WordPress üzerine çalışmalar yaparak insanların beğenisine sunuyorum. Kimileri pahalı buluyor, kimileri yetersiz, kimileri mükemmel. Bu görüş farklılıkları içinde beğeni toplayacak çalışmalar yapmanın zorluğunu anlatmak imkansız.

Mart 2010’dan bu yana WordPress Tema üzerine ücretli ve ücretsiz hizmet veren Blogizma yapısı oluştu. Önceleri kişisel bir blog tarzı olacaktı ama bir ay gibi kısa bir süre sonra fikir ve projeler tamamen değişti. İnsanların aradıkların ulaşması için daha faydalı olacak spam olmayan, temiz ve kaliteli içeriklerin yer aldığı bir bilgi kütüphanesi haline gelmesi için çalışmalar başladı. Ücretli temalar haliyle biraz zahmetli ve güvenlik olarak satın alan kişileri korumak adına daha dikkatli olunması gereken çalışmalardı.

Amatörlük dönümlerinde lisanslama sıkıntı yüzünden bir çok müşteri ile sorunlar yaşandı. Sağolsunlar hepsi “hatasız kul olmaz” sözünün bilincinde insanlardı. Başlıkta belirttiğim gibi “Türkiye’de üreten olmak zorluğu!” buradan sonra başladı. Ücretli olarak satışa çıkardığımız temalar clone (kopya) olarak satılmaya ve kullanılmaya başlandı. 17 yaşında ağzı süt kokan dünki çocuklarla “Temayı nerden temin ettiniz?” muhabbeti yapmak belli bir yaşa gelmiş insan için çok yorucu ve üzücü bir muhabbettir.

Kaç kişiyi aradık, kaç kişi ile bunların tartışmasını yaptık saymaya ne gerek vardı ne vakit…..

Sonra Blogizma gerçekten kabullenildi ve kendi müşteri çevresini oluşturdu. Devamlı işlerini yaptığım sabit müşterilerimin sağladığı iş yoğunluğu nedeniyle Blogizma bir dönem çok boş kaldı. Tekrar vakit ayırmak ve gerçekten amacına uygun halde devam etmek için kolları sıvadık.

Yeni yeni insanlar tanıdım, eski tanıdıklarımın ne bok olduğunu öğrendim. Ne gereksiz, ne şerefsiz insanlarla ne değmez işler yaptığımı öğrendim. Hayat her an insana birşeyler öğretiyor. Öğrenmek ve öğretmek adına bir nebze faydamız oldu ise ne mutlu.

Blogizma’nın ürettiği ve emek verip satışa çıkardığı temaları clone (kopya) olarak kullanan kişileri arama ve tartışma polemiğine son vermek adına bundan sonra üretilecek WordPress Temalarının tamamen şifrelenmiş dosya yapısı ile oluşacağını belirtmek istiyorum. Emeği ve alın terini hiçe sayanlara fırsat vermemek için böyle bir düzenleme yapma gereği duydum.

3 gün önce mail atarak sohbet temasında burçlar kısmı çalışmıyor diyerek benden güncelleme isteyen müşterimin sitesinde temanın satışta olduğunu görmek beni üzdü. Gerçekten üzüldüm..

Şerefini, haysiyetini, kişiliğini ve değerlerini paraya satanlara itafen…

Saygı ve sevgiyle..

Yorum Yaz