Anasayfa / Css Dersleri / Css Class nedir? Nasıl tanımlanır.
Css Class nedir? Nasıl tanımlanır.
Css Class nedir? Nasıl tanımlanır.

Css ile alakadar anlatımlarımıza devam ediyoruz. Bu anlatımda sizlere “CSS için class değeri nedir?” ve “Nasıl kullanılır?” konusunu ele aldık. Div ya da tablo değerleri kullanarak hazırladığınız çalışmalarda yapıya şekil vermek için atadığımız değerlerden birisi olan class değerinden bahsetmek istiyorum sizlere.

Class değeri Id özelliğine göre daha kullanışlıdır, bunun sebebi Id değerleri sayfa içinde bir kez kullanılabilir ama class değerlerinin kullanımasında sınır yoktur.

Peki ID değeri ile Class değeri kullanımları nasıl sonuçlar doğurur?

ID olarak tanımladığınız değerleri sayfa içinde bir kez kullanabilirsiniz demiştik. Peki iki kez kullansanız olmaz mı? Evet olur ancak Google ve SEO odaklı çalışmalarda yapılacak temanın w3 standartlarında valid değerlere sahip olması gereklidir, bu yüzden tasarımlarınızı hazırlarken ID değerleri yerine Class değerlerini kullanarak daha verimli SEO sonuçları elde edebilirsiniz.

Şimdi bir örnekle class yapısının nasıl kullanıldığını ele alalım.

HTML KODU :

<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd">
<html xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml">
<head>
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" />
<title>Untitled Document</title>
</head>
<body>

<div class="metinortala">
Deneme içeriği
</div>

</body>
</html>

CSS DEĞERİ :

.metinortala { width:600px; text-align:center; margin:0 auto; }

Bu şekilde bir class oluşturarak tarayıcımızda 600px genişliğinde bir alanın içinde ortalı olarak Deneme içeriği metnini yazdırmış olduk.

Yorum yaz

*

2010 yılından bu yana ücretli wordpress temaları yanı sıra müşterileri için çok özel çalışmalar hazırlayan Blogizma wordpress tema üzerine Türkiye’de ilk olmanın da verdiği avantajla çalışmalarına yön vermiştir. Farklı sektörlerde yüzlerce mutlu müşteriyi geride bırakarak müşterilerinin değer biçilemeyecek güvenini kazanmıştır. Özellikle wordpress alt yapısı üzerine inşa edilen seo odaklı çözümlerde birikmiş deneyimlerini müşterileri ile paylaşmaktadır.

Kişisel blog siteleri başta olmak üzere wordpress günümüzde haber, eticaret, dizi, oyun, magazin sitelerinde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Tercihlerin wordpress olmasında en büyük etkeni tartışmasız wordpress’in google ile olan güzel ilişkisi tetiklemiştir. Bu ilişkiyi en güzel şekilde değerlendirmeyi amaçlayan müşterilerimiz için farklı yaratıcı tasarımlarla hizmet vermekteyiz.

Farklı tasarımcılar tarafından hazırlanan ara yüz çalışmalarınızın da wordpress entegresini yaparak yeni nesil şablonlarına uygun, akıcı ve kullanımı kolay ara yüzleri sizlere sunmaktayız. Detaylı bilgi ve referanslarımız için bizimle iletişime geçebiliriz.

Copyright © 2010 Wordpress Tema