Anasayfa  »  Css Dersleri   »   Css Class nedir? Nasıl tanımlanır.

Css Class nedir? Nasıl tanımlanır.

Css Class nedir? Nasıl tanımlanır.

Css ile alakadar anlatımlarımıza devam ediyoruz. Bu anlatımda sizlere “CSS için class değeri nedir?” ve “Nasıl kullanılır?” konusunu ele aldık. Div ya da tablo değerleri kullanarak hazırladığınız çalışmalarda yapıya şekil vermek için atadığımız değerlerden birisi olan class değerinden bahsetmek istiyorum sizlere.

Class değeri Id özelliğine göre daha kullanışlıdır, bunun sebebi Id değerleri sayfa içinde bir kez kullanılabilir ama class değerlerinin kullanımasında sınır yoktur.

Peki ID değeri ile Class değeri kullanımları nasıl sonuçlar doğurur?

ID olarak tanımladığınız değerleri sayfa içinde bir kez kullanabilirsiniz demiştik. Peki iki kez kullansanız olmaz mı? Evet olur ancak Google ve SEO odaklı çalışmalarda yapılacak temanın w3 standartlarında valid değerlere sahip olması gereklidir, bu yüzden tasarımlarınızı hazırlarken ID değerleri yerine Class değerlerini kullanarak daha verimli SEO sonuçları elde edebilirsiniz.

Şimdi bir örnekle class yapısının nasıl kullanıldığını ele alalım.

HTML KODU :

<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd">
<html xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml">
<head>
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" />
<title>Untitled Document</title>
</head>
<body>

<div class="metinortala">
Deneme içeriği
</div>

</body>
</html>

CSS DEĞERİ :


.metinortala { width:600px; text-align:center; margin:0 auto; }

Bu şekilde bir class oluşturarak tarayıcımızda 600px genişliğinde bir alanın içinde ortalı olarak Deneme içeriği metnini yazdırmış olduk.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Css nedir ?
OKUYUCU YORUMLARI

DUYURU
Yeni başlayan ve WordPress sitelerini geliştirmek isteyen kullanıcıları bir araya getiren WordPress Destek sitemiz açıldı!
WORDPRESS DERSLERİ
CSS DERSLERİ
SON YORUMLAR
  • BAĞLANTILAR
    SON DAKİKA HABERLER
    Radabet - Gorabet Giriş - Radabet Giriş