Anasayfa » Css Dersleri » Css sıfırlama (reset) nedir?

Css sıfırlama (reset) nedir?

Css sıfırlama (reset) nedir?

Tasarımımız için kullanacağımız Css değerlerinin en başında gelen bütün tanımlar için sıfır değerini tanımlayarak tarayıcı farklılıklarını bir nebze olsun en aza indirmek için kullanılan yöntemin adı “Css sıfrlama (reset)” yöntemidir. Bütün css taglarını içinde bulundurur ve hepsine margin, padding, font size gibi boyut ve konumlandırmaları aynı ayara getirip çalışmanın ilerleyen sürecinde farklı tarayıcılarda sorun yaşamamızı sağlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Css Class nedir? Nasıl tanımlanır.

Örnek olarak kullandığımız sıfırlama kodunu aşağıda kısaca anlatalım.


html, body, div, span, applet, object, iframe, h1, h2, h3, h4, h5, h6, p, blockquote, pre, a, abbr, acronym, address, big, cite, code, del, dfn, em, font, img, ins, kbd, q, s, samp, small, strike, strong, sub, sup, tt, var, b, u, i, center, dl, dt, dd, ol, ul, li, fieldset, form, label, legend, table, caption, tbody, tfoot, thead, tr, th, td {
	margin: 0;
	padding: 0;
	border: 0;
	outline: 0;
	font-size: 12px;
}

Yukarıda belirtilen sıfırlama değerlerini Css dosyamızın en üst kısmına ekliyoruz. Bu sayede body, span, ul, li gibi Css etiketleri otomatik olarak sıfır değerini alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Css nedir ?
OKUYUCU YORUMLARI

DUYURU
Yeni başlayan ve WordPress sitelerini geliştirmek isteyen kullanıcıları bir araya getiren WordPress Destek sitemiz açıldı!
WORDPRESS DERSLERİ
CSS DERSLERİ
SON YORUMLAR
  • BAĞLANTILAR
    SON DAKİKA HABERLER