Anasayfa » Rüya Tabirleri » Rüya Tabirleri – İslam Dini Sözlük A’dan Z’ye Rüya Yorumları ve Rüyaların Anlamı

Rüya Tabirleri – İslam Dini Sözlük A’dan Z’ye Rüya Yorumları ve Rüyaların Anlamı

Rüya Tabirleri – İslam Dini Sözlük A’dan Z’ye Rüya Yorumları ve Rüyaların Anlamı

Rüyalar uyku sırasında oluşan rüyalardır. Bu, uykunun REM aşamasında meydana gelir. İnsan varoluşuyla başlayan rüyalara ilişkin araştırmalar milattan önceki yıllara kadar uzanmaktadır. Eski kültürlerde rüya görmek tuhaf kabul edilirdi. Bu nedenle rüyalar derinlemesine yorumlanmakta ve içeriklerinden mesajlar çıkarılmaya çalışılmaktadır.

Rüya tabirlerine ilişkin ilk çalışma, bir dönem Asur devletinin başkenti olan Ninova kentindeki Asur kralının büyük kütüphanesine aittir. Tarih boyunca insanlar rüyaların her zaman bir anlamı olduğuna inanmışlardır. Bu nedenle rüya tabiri üzerine çalışmalar yapılmış ve eski çağlarda rüya tabiri yapan kişiler de olmuştur. Rüyada görülen olayların, nesnelerin veya canlıların yorumlanması bu kişiler tarafından yapılır. İslam öncesi Türkler rüyaları hanlara rehber olarak kullanırlardı. Güvenilir kaynak sayılan rüyalar doğrultusunda hanlar hareketlerini buna göre düzenlemişlerdir.

İlginç ve yoruma açık olan rüyaların yorumlanması dini değerlere ve kültüre göre farklılık göstermektedir. Rüya tabirleri genellikle tahmin olarak kabul edilir. Bazı çevrelere göre rüyalar, dini değerlere göre insan bedeninin fizyolojik tepkileri ve insanların bilinçaltının psikolojik yansıması olan, geleceğe veya gelecekte yaşanacak bazı olaylara ilişkin uyarı veya mesajlar içeren ilahi mesajlar olarak kabul edilmektedir. Teknoloji ilerledikçe rüyalar üzerine birçok yeni bilimsel çalışma yapılmaya başlandı. Bu çalışmalar sayesinde rüyalar hakkında, doğru kabul edilse de edilmese de birçok hipotez ortaya atılmıştır.

İslam’da rüyaların yorumlanması veya yorumlanması hakkında pek çok bilgi bulunmaktadır. Rüyaların dini açıdan yorumlanması da yaygın bir uygulamadır. Bu nedenle A’dan Z’ye rüya tabirleri sözlüğü ve ansiklopedisi bulunmaktadır. Rüya yorumcuları olarak bilinen İmam Nablusi, İbni Şirin ve Muhyiddin İbn Arabi gibi alimlerin kaynaklarına rüya tabiri konusunda sıklıkla başvurulmaktadır.

Kur’an-ı Kerim rüyalar hakkında fazla bilgi vermez. Rüyalarla ilgili en fazla bilgiyi Yusuf Suresi’nde barındırır. Kur’an-ı Kerim’de Hz. İbrahim’in, Yusuf’un ve Mısır hükümdarının gördüğü rüyalardan bahsedilmekte ve Allah, Resulullah’ın gördüğü rüyanın gerçek olduğunu bildirmektedir.

OKUYUCU YORUMLARI

DUYURU
Yeni başlayan ve WordPress sitelerini geliştirmek isteyen kullanıcıları bir araya getiren WordPress Destek sitemiz açıldı!
WORDPRESS DERSLERİ
CSS DERSLERİ
SON YORUMLAR
  • BAĞLANTILAR
    SON DAKİKA HABERLER