Anasayfa  »  Wordpress Geliştirme   »   Facebook yazı paylaşımında resim gözükmeme sorunu

Facebook yazı paylaşımında resim gözükmeme sorunu

Facebook yazı paylaşımında resim gözükmeme sorunu

Genellikle ücretsiz temalar kullanan ve resimleri özel alanla ekleyen arkadaşların yaşadı en büyük sıkıntılardan birisi “Facebook yazı paylaşımında resim gözükmeme sorunu”dur. Bu yazıda kısaca sizlere bu konudan bahsetmek istedik. Eğer sitenize eklediğiniz içerikler Facebook’ta paylaştığınız zaman yazı ile alakadar resim gözükmüyorsa bu yazı sayesinde artık bu sıkıntılardan kurtulacaksınız. Öncelikle kod olarak herhangi bir ekleme düzenlemeden ziyade basit bir eklenti ile yazılarınızı Facebook’a gönderdikten sonra o yazıların yayılmasını sağlayabilirsiniz.

Facebook yazı paylaşımında resim gözükmeme sorunu çözümü için kullanacağımız eklenti ufak ve basit bir eklenti olan Facebook Open Graph Meta eklentisidir. Bu eklenti sitemizde resim değerlerini otomatik olarak Facebook uyumlu hale getiriyor. Kısacası Facebook’un içeriklerde bulunan resimleri tanıması için bir meta etiketi oluşturuyor.

Eklentiyi indirip aktive ettikten sonra “Facebook open graph” ayarlarına girerek ayarlamanız gereken 3 kısım mevcut. Bunlardan ilki App ID yani Facebook uygulama ID’nizdir. Facebook App ID almak için eklentinin ayarlar sayfasında altta bulunan Create Facebook Application kısmını takip etmeniz yeterli olacaktır.

App ID ayarladıktan sonra Admin ID yani sayfanın sahibinin Facebook ID’sini eklemeniz gerek bunun içinde https://developers.facebook.com/tools/explorer bu adrese tıklamanız yeterli. Karşınıza gelecek sayfada en üstte Facebook ID değeriniz yazar.

Eklentide ayarlanması gereken son alan Image URL yani resim eklenmemiş yazılarda otomatik olarak çıkacak resmin adresi.

İyi bloglar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  A'dan Z'ye Wordpress ve SEO
OKUYUCU YORUMLARI

OKUYUCU YORUMLARI
 1. semih

  ordakilerin hepsini yaptım ama değişen birşey yok :(

  Blogizma : Sorun yaşadığınız site adresini ve kullandığınız temayı belirtirseniz yardımcı olmaya çalışalım.

 2. semih

  mesajlarım neden çıkmıyor burada :(

  Blogizma : Mesajlarınızın çıkmaması gibi bir durum yok üstte ki yorumda size ait ve onaylı durumda altında site adresi sormuştum ama görmediniz sanırım.

 3. kan

  merhabalar bende aynı sorunuy yaşıyorum resmlerin bazıları gözükmemekte faceten gelen mesajlarda fakat tam olarak ne yapacağımı anlayamadım programı indirdim ve setup yok içinde ben bu programı nasıl kurucam ???

 4. bilim

  hocam selamlar,

  ben yukardaki eklentiyi kurdum.. ancak yine olmadı.. lütfen yardımcı olurmusnuz.. daha detaylı anlatım veya size nasıl ulaşabilrim… teşekkürler

 5. bilim

  merhaba hocam, daha öncede burdan size yazdım ama halen sizden bir bilgi alamadım.. bende aynı sorunu yaşıyorum size nasıl ulaşabilirim.. teşekkürler

 6. Tolga

  Eğer sizin isteğiniz “klasik bir resim olsun bütün paylaşılanlarda o çıksın” diyorsanız aşağıdaki kodu kullanın. Örnek olarak bidusun.com’u (yani kendi blogumu) verebilirim. Ben Facebook’ta paylaşılacak olan tüm bağlantılar için aşağıdaki kodla klasik bir resim belirledim.

  Kod:

  Kodu header.php’ye eklemeniz gerekiyor. Resmi de wordpress’i kurduğunuz anaklasöre (örnek: sitem.com/resim.png) yüklerseniz sorunsuz çalışacaktır. İsterseniz resminizi tinypic.com gibi güvenilir bir servise de yükleyebilirsiniz.

 7. Şükrü Erkut

  ben de bunu arıyordum.. teşekkür ederim..

SON DAKİKA HABERLER
DUYURU
Yeni başlayan ve WordPress sitelerini geliştirmek isteyen kullanıcıları bir araya getiren WordPress Destek sitemiz açıldı!
WORDPRESS DERSLERİ
Blogizma – WordPress için Başlangıç Kılavuzu
CSS DERSLERİ
SON YORUMLAR
BAĞLANTILAR