Anasayfa / Wordpress Geliştirme / Fatal error allowed memory size of – HATASI!

Fatal error allowed memory size of – HATASI!

Fatal error allowed memory size of – HATASI!

Fatal error allowed memory size of ile başlayan hata ile alakadar çok sık soru geldiği için bu sorunun çözümünü ve sebeplerini kısaca ele almak istedik. Öncelikle bu hatanın sebebi php.ini dosyası ile sunucu ayarlarından sitelerin maksimum kullanabileceği RAM limitinin düşük olmasıdır. Bu limitin sunucu yetkilisi tarafından ayarlanması gereklidir ancak bazı yöntemlerle hızlı bir şekilde kendinizde ayarlayabilirsiniz.

İlk uygulama wp-config.php dosyasını düzenleyerek yapabileceğiniz uygulamadır. Bu düzenleme bir çok sunucuda olumlu sonuç vermeyebilir. FTP sunucunuzda ana dizinde bulunan wp-config.php dosyasını Notepad++ ile açtıktan sonra

<?php

kodundan hemen sonraya

define('WP_MEMORY_LIMIT', '64M');

kodunu ekleyerek RAM limitini 64Mb olarak belirleye bilirsiniz. Bu yöntem olumlu sonuçlanmaz ise aşağıda ki yöntemi uygulamanız yeterli olacaktır.

.htaccess dosyanızına aşağıda bulunan kodu ekleyerek “Fatal error allowed memory size of” hatasından kurtulabilirsiniz.

php_value memory_limit 256M
php_value max_execution_time 18000

Bu hata ile karşılaşan blog sahipleri öncelikle hosting sağlayıcısı ile görüşmelidir, sunucu ayarları ile yapılacak düzenleme daha sağlıklı olacaktır.

[social-bio]

3 Yorum yapılmış

  1. mustafa

    merhaba bütün ayarları yazdığınız gibi yaptım olmadı sunucuyla görüştüm bellek kullanımını düşürün dedi nasıl düşütrebilirim

    • Bellek kullanımınu düşürün demekle Load sorununa neden olan eklenti, tema vs düzenleyin demek istemişler. Bireysel hostingte barınan bir siteniz varsa Load sorununu aşmanız biraz zor olacaktır.

  2. Mustafa

    eline sağlık üstad sonunda dashboarddaki wordpress haberleri görüntüleyememe sorunundan kurtuldum :)

Yorum Yaz