Anasayfa / Kişisel Yorumlar / Linux işletim sisteminde SSH ile dosya arama
Linux işletim sisteminde SSH ile dosya arama
Linux işletim sisteminde SSH ile dosya arama

Çok sık gerekli olduğu için sunucu komutlarınıdan en çok kullanılanları buradan da bir araya toparlamak istedik. Linux işletim sisteminde SSH ile dosya arama konusunu kısaca ele alalım. SSH üzerinden root yetkisi ile sunucumuza login oluyoruz. Login işleminden sonra dosya ve dizin aramak için farklı komutlarımızdan hangi işlemi yapacaksak gerekli komutu yazıyoruz.

Dosya arama işlemi yapmak için;

find / -type f -name DOSYAİSMİ

Komutunu kullanıyoruz. Komutu kısaca açacak olursa eğer, find Türkçe karşılığı olarak arama bulma anlamına gelir / işareti bütün dizinlerde arama yapmak istediğimizi belirdir. Eğer sadece içinde bulunduğunuz dizinde dosya ve ya klasör araması yapacaksanız / işaretini kullanmamanız gerekir. -type f find komutu ile tüm klasörlerde arayacağımız nesneyi tanımlamamızı sağlar f ingilizce file kısaltmasıdır. Dosya arama komutunda f dizin arama komutunda ise d yazarız karşılığı director demektir.

Klasör arama işlemi yapmak için;

find / -type d -name KLASÖRİSMİ

Yorum yaz

*

2010 yılından bu yana ücretli wordpress temaları yanı sıra müşterileri için çok özel çalışmalar hazırlayan Blogizma wordpress tema üzerine Türkiye’de ilk olmanın da verdiği avantajla çalışmalarına yön vermiştir. Farklı sektörlerde yüzlerce mutlu müşteriyi geride bırakarak müşterilerinin değer biçilemeyecek güvenini kazanmıştır. Özellikle wordpress alt yapısı üzerine inşa edilen seo odaklı çözümlerde birikmiş deneyimlerini müşterileri ile paylaşmaktadır.

Kişisel blog siteleri başta olmak üzere wordpress günümüzde haber, eticaret, dizi, oyun, magazin sitelerinde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Tercihlerin wordpress olmasında en büyük etkeni tartışmasız wordpress’in google ile olan güzel ilişkisi tetiklemiştir. Bu ilişkiyi en güzel şekilde değerlendirmeyi amaçlayan müşterilerimiz için farklı yaratıcı tasarımlarla hizmet vermekteyiz.

Farklı tasarımcılar tarafından hazırlanan ara yüz çalışmalarınızın da wordpress entegresini yaparak yeni nesil şablonlarına uygun, akıcı ve kullanımı kolay ara yüzleri sizlere sunmaktayız. Detaylı bilgi ve referanslarımız için bizimle iletişime geçebiliriz.

Copyright © 2010 Wordpress Tema