Anasayfa » Wordpress Geliştirme » WordPress kullanıcı seviye ve yetkileri

WordPress kullanıcı seviye ve yetkileri

WordPress kullanıcı seviye ve yetkileri

Bu yazıda sizlere WordPress kullancı seviyeleri ve yetkilerinden bahsetmek istiyorum. Bir kaç arkadaşın bir araya gelip bir blog üzerinden yazılarını paylaşmaları ve aynı çatı altında daha kaliteli içerikleri barındırarak kendilerini tanıtlamarı için bloglar çok önemli araçlar.

Peki WordPress bir blog sitesinde Yeni Kullanıcı Ekle işlemi sırasında karşımıza çıkan Konum seçeneği nedir? Önce bunu kısaca açmak istiyorum. Bu seçenekler sizin yeni kullanıcıya verdiğiniz yetkileri belirlemenizi sağlar. Abone, yönetici, editör, içerik sağlayıcı ve yazar. Şimdi bu seviyelerin yetkilerini kısaca açalım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Wordpress yazı içinde Adsense Reklamı.

1- Abone : Sistemde sadece yorum atabilme yetkisi vardır. Yorum sistemi üyeliğe dayalı olan WordPress bloglarda kullanılabilecek üyelik seviyesidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Sadece Dizi Teması Ücretli Tema

2- İçerik Sağlayıcı : Kendi yazılarını ekleyebilir, yazılarına resim vb. dosya ekleyebilir. Yazıları yönetici onayından geçmeden yayınlanmaz.

3- Yazar : İsminden de anlaşılayacağı gibi, eklediği içerikleri yönetici onayına tabi tutulmaz direk yayınlanır. Kendi yazılarını silme ve düzenleme yetkisine sahiptir.

4- Editör : WordPress blogunuzda yazıları,yorumları, sayfaları, kategorileri, bağlantıları düzenleme yetkisine sahiptir. Forumlardan alıştığımız dille söylersek Moderatör.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  WaterColor Kişisel Blog Teması

5- Yönetici : Bütün WordPress ayarlarını değiştirme yetkisine sahiptir. Blogunuzu ilk kurduğunuzda admin kullanıcı Yönetici olarak belirlenir. Daha sonra yeni kullanıcı ekleme işlemi sırasında dilerseniz Yönetici seviyesini seçebilirsiniz.

Yeni Kullanıcı eklemek için www.siteniz.com/wp-admin sayfasında sol menüde Kullanıcılar sekmesinde Yeni Ekle linkini takip etmeniz yeterli olacaktır.

OKUYUCU YORUMLARI

OKUYUCU YORUMLARI
 1. Yasin

  Sanıırm konu güncel değil içerik sağlayıcı resim upload edemez sadece başka sitelerden link alarak resim ekler

 2. Blogizma

  Teşekkürler @Yasin, hatalı bir terim olmuş düzenleme yapıldı.

 3. Engin ÇELİK

  Çok Teşekkürler Arkadaşım. Fakat Belli başlı Kategorileri sınırlandırma gibi bir olay varmıdır?
  Örneğin;
  A,B,C olmak üzere 3 kategorimiz var ama Ben kullanıcının sadece A Kategorisinde haber yayımlamasını istiyorum. Diğerlerini Görmesin. Böyle bir durum yapılabilirmi?

 4. playbek

  selamunaleykum benim şöyle bir sorum olacak sitemizdeki yazarları sitede bir kutuda gösterebilme imkanımız varmı diğer haber sitelerindeki gibi ?

  • Hasan

   Herşeyin eklentisi var. Onun da vardır herhalde. Bakmak lazım. Bu arada, içerik sağlayıcılar için medya butonu görünmüyor. Sadece linkle resim ekleyebiliyorlar.

 5. Nilgün

  Selam
  Wordpress yazılımını henüz kurdum fakat KULLANICI AYARLARI yok sanırım otomatik bir uygulama .Denemek için başka bir nickname ile siteme YAZAR olarak giriş yaptım ve sisteme yüklediğim birçok programı ( örn.Resim ve Video galerileri vbg. ) görüntülediği ve o bölümlerde yer alan çalışmaları silebilme yetkisine sahip olduğunu gördüm bu çok tehlikeli.Acaba yetkileri kısıtlama gibi bir seçeneğim olabilir mi ? Şimdiden teşekkürler

  • Yeni kullanıcı oluşturma sırasında yetki olarak YAZAR seçmelisiniz. Yazar yetki seviyesinde olan bir üyelik içeriklere müdahale edemez.

DUYURU
Yeni başlayan ve WordPress sitelerini geliştirmek isteyen kullanıcıları bir araya getiren WordPress Destek sitemiz açıldı!
WORDPRESS DERSLERİ
CSS DERSLERİ
SON YORUMLAR
 • BAĞLANTILAR
  SON DAKİKA HABERLER