Anasayfa / Wordpress Geliştirme / WordPress Tema Türkçeleştirme
WordPress Tema Türkçeleştirme
WordPress Tema Türkçeleştirme

WordPress tema Türkçeleştirme konusunda kısa bir anlatım hazırlayarak Türkçe çeviri yaptıktan sonra Türkçe karakter sorunu yaşamamanız için ne yapmanız gerekli kısaca bu konudan bahsetmek istiyoruz.

Öncelikle düzenleme yapacağımız temayı bilgisayarımıza indiriyoruz. Daha sonra http://notepad-plus-plus.org/download/ adresinden Notepad++ son sürümünü indirerek bilgisayarımıza kuruyoruz. Notepad++ programını kurduktan sonra tema klasöründe bulunan index.php page.php single.php gibi dosyalardan düzenleyeceğimiz dosyaları Notepad++ ile açmamız gerek.

Notepad++ kurduktan sonra dosyalara sağ tıkladığımızda Edit with Notepad++ seçeneğide eklenmiş oluyor. Tıklıyoruz ve dosyamızı Notepad++ ile açıyoruz. Notepad++ ile açtığımız *.php dosyasının dil kodlamasını aşağıda ki resimde gördüğünüz gibi UTF-8 bomsuz olarak dönüştürüyoruz.

Dil kodlamasını UTF-8 Bom’suz olarak dönüştürdükten sonra dosya içerisinde bulunan İngilizce terimleri Türkçe olarak yazmanız durumunda karakterlerin bozuk gözükmesi gibi bir durum söz konusu olmayacaktır. Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta Türkçe düzenlemeyi yapmadan önce karakter kodlamasını değiştirirseniz hiçbir sorun yaşamazsınız. Bazen sonradan dönüştürülen dosyalarda sorun olabiliyor.

20 Yorum

 1. Valore Ofis dedi ki:

  teşekkürler bilgi için…

 2. ilyas dedi ki:

  teşekkürler

 3. Çağrı dedi ki:

  Temamı Türkçe’leştirdim :) Birde bu yazınız sayesinde Türkçe destekli yaptım :) Teşekkürler.

 4. Özden dedi ki:

  Süpersin. Az daha kafayı yiyordum.

 5. Buse dedi ki:

  Dosya içerisinde bulunan ingilizce terimler derken hangi dosya?

  • Blogizma dedi ki:

   index.php single.php gibi temanın genel yapısınu oluşturan dosyalarda bulunan ingilizce terimler örneğin; Read More gibi.

 6. Akay baş dedi ki:

  slm arkadaşlar şöyle bi dosya olsa ftp ye atsak hiç kodlamayla uğraşmasak var mı öyle bi şarkı?

  • Blogizma dedi ki:

   Dil dosyası kullanılarak hazırlanan temalarda var ancak ister istemez yinede eksik yerler kalacaktır.

   • bazsavar dedi ki:

    benim bloğuma bakma imkanınız olur mu?
    Zira karakterden ziyade tonlama – vurgu sorunu var.
    Yardım için şimdiden teşekkürler.

 7. bazsavar dedi ki:

  Öncelikle faydalı yazı için teşekkürler.
  Benim sorunum biraz farklı. Tema Türkçeleştirilmiş ama, Türkçe karakterler büyük veya küçük harf farketmeksizin kalın – vurgulu tonlama ile çıkıyor. bloguma bakarsanız sevinirim; zira yapım aşamasında ve makale girmeden önce bu sorunu çözmek istiyorum ki çözüm yok ise başka bir temaya geçeceğim.
  emkoruma.bazsikayet.com

 8. ahmet dedi ki:

  hocam ben uyguladım fakat karakterler hala kötü duruyor neden olmadı başka bir yolu var mıdır

 9. erkan dedi ki:

  yıllanmış bir konu olsada şimdi bile işime yaradıya teşekkür ederim

 10. sezgin dedi ki:

  belki olmaz die düşündüm ama oldu teşekkürler . Kafayı yememe az kalmıştı :)

 11. Murat dedi ki:

  Web tasarımcısı olan arkadaşım ingilizce bir temayı ne kadar türkçeleştirmeye çalışsakta ; uyum sorunu yaşandığını söylüyor… Bu ne kadar doğrudur hocam ….

 12. nazarca dedi ki:

  Ya ne diyeyim bilmiyorum Allah sizden binlerce kere razı olsun günlerdir uğraşıyorum sinirimden çatlayacak durumlara geldim. Sayenizde Beyaz sayfa sorununu çözdüm. Şu Mubarek Ramazan ayında Rabbim ne dilerseniz kat be kat gönlünüze göre verir inşAllah. Çok teşekkürler

 13. Olcay dedi ki:

  Tema Türkçeleştirmek için bu zor yolla uğraşmanıza gerek yok. Poedit programını indirin ve temanızın içindeki language klasöründen (.pot) uzantılı dosyayı Poedit programıyla açın ve Türkçe çeviriyi daha kolay yapın.

  • Blogizma dedi ki:

   Malesef her tema pot kullanmıyor durum böyle olunca manual olarak kod düzenlemesi gerekebiliyor. pot kullanan temalar için söylediğiniz şekilde düzenleme uygundur.

Yorum yaz

*

2010 yılından bu yana ücretli wordpress temaları yanı sıra müşterileri için çok özel çalışmalar hazırlayan Blogizma wordpress tema üzerine Türkiye’de ilk olmanın da verdiği avantajla çalışmalarına yön vermiştir. Farklı sektörlerde yüzlerce mutlu müşteriyi geride bırakarak müşterilerinin değer biçilemeyecek güvenini kazanmıştır. Özellikle wordpress alt yapısı üzerine inşa edilen seo odaklı çözümlerde birikmiş deneyimlerini müşterileri ile paylaşmaktadır.

Kişisel blog siteleri başta olmak üzere wordpress günümüzde haber, eticaret, dizi, oyun, magazin sitelerinde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Tercihlerin wordpress olmasında en büyük etkeni tartışmasız wordpress’in google ile olan güzel ilişkisi tetiklemiştir. Bu ilişkiyi en güzel şekilde değerlendirmeyi amaçlayan müşterilerimiz için farklı yaratıcı tasarımlarla hizmet vermekteyiz.

Farklı tasarımcılar tarafından hazırlanan ara yüz çalışmalarınızın da wordpress entegresini yaparak yeni nesil şablonlarına uygun, akıcı ve kullanımı kolay ara yüzleri sizlere sunmaktayız. Detaylı bilgi ve referanslarımız için bizimle iletişime geçebiliriz.

Copyright © 2010 Wordpress Tema