Anasayfa / Wordpress Geliştirme / WordPress: “Zamanlama kaçırıldı” hatası nasıl çözülür?
WordPress: “Zamanlama kaçırıldı” hatası nasıl çözülür?
WordPress: “Zamanlama kaçırıldı” hatası nasıl çözülür?

En popüler içerik yönetim sistemlerinden olan WordPress’te Zamanlama kaçırıldı hatası ile karşılaşan site sahiplerinin bu hatayı nasıl çözeceğini bu yazımızda kısaca ele alacağız. WordPress’in en çok tercih edilen özelliklerinden birisi olan ileri tarihlerde içerik yayımlamayı sağlayan zamanlama özelliğidir. Ancak bu özellik bazı sürümlerde ve sunucu kaynaklı bazı durumlarda karşımıza WordPress Zamanlama kaçırıldı hatası olarak çıkmaktadır.

Bu hataya sebep olan nedenlerin bir kısmını maddeler halinde ele alacak olursak;

  • Sunucu zaman ayarının yanlış olmasın,
  • MYSQL sunucu ile web sunucusu zaman senkronizasyonu hatalı olması,
  • Sunucu üzerinde anlık oluşan aşırı yükler,
  • WordPress sürüm güncellemesi ile gelen ufak hatalar,
  • ve bu maddeler devam eder.

WordPress sürekli yeniliklere ve güncellemelere açık yapısı gereği çok sık güncellemeler çıkarmaktadır. Bu güncellemeler sırasında eksik kalan bazı hususlarda WordPress: “Zamanlama kaçırıldı” hatasına sebep olmaktadır ancak bu hatayı bir nebzede olsun gidermek için aşağıda verilen düzenlemeleri kullanarak WordPress ileri tarihte yazı yayınlama özelliğini kullanabilirsiniz.

WordPress: “Zamanlama kaçırıldı” hatasınu gidermek için ilk yöntemimiz cron.php dosyası üzerinde time out süresini için düzenleme yapmaktır. Bu düzenleme WordPress güncellemesi yapıldığı zaman tekrar yapılmalıdır.

Öncelikle cron.php dosyasını wp-includes klasöründe bularak düzenlemek için bilgisayarınıza indirmelisiniz. CPanel ve türevleri üzerinden düzenleme yapmak içinde dosyayı düzenleyici editör yardımı ile açmalısınız.

WordPress 4.9.8 sürümü için düzenlenecek kod cron.php doyasında 356.ncı satırda yer almaktadır.

$cron_request = apply_filters( 'cron_request', array(
 'url' => add_query_arg( 'doing_wp_cron', $doing_wp_cron, site_url( 'wp-cron.php' ) ),
 'key' => $doing_wp_cron,
 'args' => array(
 'timeout' => 0.01,
 'blocking' => false,
 /** This filter is documented in wp-includes/class-wp-http-streams.php */
 'sslverify' => apply_filters( 'https_local_ssl_verify', false )
 )
 ), $doing_wp_cron );

Yukarı kod alanında verilmiş olan ‘timeout’ => 0.01, değerini 40 yaparak time out süresini artırabilirsiniz. Gerekli düzenlemeyi yaptıktan sonra kodumuz aşağıda ki şekilde olacaktır.

$cron_request = apply_filters( 'cron_request', array(
 'url' => add_query_arg( 'doing_wp_cron', $doing_wp_cron, site_url( 'wp-cron.php' ) ),
 'key' => $doing_wp_cron,
 'args' => array(
 'timeout' => 40.00,
 'blocking' => false,
 /** This filter is documented in wp-includes/class-wp-http-streams.php */
 'sslverify' => apply_filters( 'https_local_ssl_verify', false )
 )
 ), $doing_wp_cron );

Diğer bir yöntemimiz de alternate wp cron sabit değerini tanılamaktır. Bu düzenleme daha kalıcı ve WordPress güncellemeleri ile yeniden yapılması gerekmeyen bir düzenlemedir.

WordPress kurulu dizinde wp-config.php dosyasını düzenlemek için bilgisayarınıza indirmelisiniz. CPanel ve türevleri üzerinden düzenleme yapmak içinde dosyayı düzenleyici editör yardımı ile açmalısınız.

define( ‘ALTERNATE_WP_CRON’, true );

Kodunu wp-config.php dosyasınıza ekleyerek WordPress: “Zamanlama kaçırıldı” hatasını çözüme kavuşturabilirsiniz. Takıldığınız ve çözemediğiniz noktaları yorum yaparak sorabilirsiniz.

Yorum yaz

*

2010 yılından bu yana ücretli wordpress temaları yanı sıra müşterileri için çok özel çalışmalar hazırlayan Blogizma wordpress tema üzerine Türkiye’de ilk olmanın da verdiği avantajla çalışmalarına yön vermiştir. Farklı sektörlerde yüzlerce mutlu müşteriyi geride bırakarak müşterilerinin değer biçilemeyecek güvenini kazanmıştır. Özellikle wordpress alt yapısı üzerine inşa edilen seo odaklı çözümlerde birikmiş deneyimlerini müşterileri ile paylaşmaktadır.

Kişisel blog siteleri başta olmak üzere wordpress günümüzde haber, eticaret, dizi, oyun, magazin sitelerinde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Tercihlerin wordpress olmasında en büyük etkeni tartışmasız wordpress’in google ile olan güzel ilişkisi tetiklemiştir. Bu ilişkiyi en güzel şekilde değerlendirmeyi amaçlayan müşterilerimiz için farklı yaratıcı tasarımlarla hizmet vermekteyiz.

Farklı tasarımcılar tarafından hazırlanan ara yüz çalışmalarınızın da wordpress entegresini yaparak yeni nesil şablonlarına uygun, akıcı ve kullanımı kolay ara yüzleri sizlere sunmaktayız. Detaylı bilgi ve referanslarımız için bizimle iletişime geçebiliriz.

Copyright © 2010 Wordpress Tema