Anasayfa » Wordpress Geliştirme » Hotlink koruması yapma

Hotlink koruması yapma

Hotlink koruması yapma

Sitelerinize eklediğiniz içerikler kısa süre sonra başka siteler tarafından kopyalanıyorsa ve geri bağlantı belirtilmeden (kaynak) yayınlanıyorsa bu sorunu aşmanıza bir nebze faydası olacak Hotlink korumasından kısaca bahsetmek istiyoruz.

Malum ülkemiz internet sektörü her geçen gün büyüyor, yeni siteler açılıyor, özgün yazılar yazılıyor, sitelerin Google’de daha kaliteli görülmesi için çalışmalar yapılıyor. Yeni başlamış ve sitesine içeriği kendisi sağlayan kaliteli site sahiplerinin yanı sıra sağdan soldan içerik çalarak kendi sitesini ilerleten şahıslarda mevcut. Öncelikle yapacağımız bu uygulamanın zorluk derecesi ortadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  WordPress 5.0 Gutenberg editörü kaldırma

Blogizma için kullandığımız yapıdan örneklerle konuyu daha iyi anlamanız için açalım. Blogizma’da yer alan WordPress dersleri konuları başka sitelerde yayınlanıyor ve kaynak belirtilmiyordu. Genel olarak 100 siteden 30’u kaynak olarak sitemizi gösteriyordu. Örnek kaynak belirtmeyen site : GİT bu tip site sahipleri olduğu için Hotlink korumasını aktif etme gereği duyduk.

Öncelikle Hotlink koruması için izin vereceğiniz siteleri, izin verilmeyecek sitelerin göreceği resmi hazırlanız gerekli. Gerekli hazırlıkları yaptıktan sonra Ftp programı ile Ftp sunucunuza bağlanın ve ana dizinde bulunan .htaccess dosyasını masa üstüne indirin. İndirdiğiniz dosyayı Notepad++ ile açın.  Dosyanın en altına aşağıda bulunan kodu düzenledikten sonra ekleyin, kaydedin ve sunucunuza gönderin.

RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_REFERER} .
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http://([^.]+.)?sizinsiteniz.com [NC]
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !google. [NC]
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !search?q=cache [NC]
#izin verilecek siteler
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !wordpressdestek.net [NC]
#hata olarak gosterilecek resim
RewriteCond %{REQUEST_URI} !^/izinsiz-kullanim.png$
RewriteRule .(gif|jpg|png)$ /izinsiz-kullanim.png [NC,L]

Evet yukarıda ki kodları kendi sitenize göre düzenleniz gereklidir. Burada dikkat etmeniz gereken ufak bir kaç nokta var. Öncelikle 3.nci satırda bulunan sizinsiteniz.com yazan kısma http://www olmadan site adresinizi yazın, daha sonra izin verilecek siteler alanında kendi siteleriniz var ise 7.nci satırda ki kodu çoğaltın ve site adreslerini yazın. http://www etiketini asla kullanmıyoruz dikkat ederseniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Rename wp-login eklentisi kurulumu ve ayarları

izinsiz-kullanim.png olarak adlandırılan dosya hata olarak gösterilecek resimdir. Bunun ismini kendinizce düzenleyebilirsiniz. Bu dosya .htaccess dosyanızla aynı dizinde olmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Wordpress Tema Kurulumu

Son satırda engellenecek dosya uzantılarını görüyorsunuz. Bunları silerseniz çoğalta bilirsiniz. gif|jpg|png|txt|bmp|swf|avi gibi uzantılar ekleyebilirsiniz.

OKUYUCU YORUMLARI

OKUYUCU YORUMLARI
 1. hitman

  çalışmıyor maalesef hatasız uyguladım ama hava

  • Blogizma

   Aktif olarak bu korumayı kullanıyoruz, eksik ya da yanlış yaptığınız bir nokta vardır.

 2. hannibal

  Selam aleykum. Vbulletin foruma denedim verdiğiniz kodları ama malesef olmadı. harfi harfine yaptım ama malesef yada belli bir süre beklemek gerekiyor mu gerekmiyor mu onuda bilmek lazım ?

  • Hayır herhangi bir zaman aralığı gerekmez htaccess dosyanızı yüklediğiniz zaman çalışmaya başlar engelleme.

DUYURU
Yeni başlayan ve WordPress sitelerini geliştirmek isteyen kullanıcıları bir araya getiren WordPress Destek sitemiz açıldı!
WORDPRESS DERSLERİ
CSS DERSLERİ
SON YORUMLAR
 • BAĞLANTILAR
  SON DAKİKA HABERLER