Anasayfa / Wordpress Geliştirme / WordPress sitenize favicon ekleme
WordPress sitenize favicon ekleme
WordPress sitenize favicon ekleme

Favicon simge olarak tarayıcınızda adres satırından hemen önce gözüken sık kullanılanlara eklenmesi durumunda simge ile daha çabuk bulunmasını sağlayan bir ico dosyasıdır. Favicon olarak kullanacağınız grafik uzantısı mutlaka .ico olmadılır. Hareketli olarak kullanma şansınız da mevcut hareketli favicon kullanmak isteyen arkadaşlar .gif uzantılı hazırladıktan sonra anlatımı uygularsa sorunsuz olarak favicon kısmında belirttikleri gif resmi gözükür.

Şimdi anlatıma başlayalım. Öncelik kullandığınız yazılım WordPress, Joomla!, Html, Asp, Php vs. ne olursa olsun <head> ve </head> tag ları mutlaka sayfanın en üstünde mevcuttur. Anlatımı WordPress için yapıyoruz ama diğer sistemlere sahip arkadaşlarda anlatımı inceleyerek fikir alabilirler.

Temanızın header.php dosyasını notepad++ ile açıyorsunuz. Sabit bir favicon dosyası kullanacaksanız.

<link rel="shortcut icon" href="dosya adresi">

bu şekilde eğer hareketli bir favicon kullanacaksanız

<link rel="icon" href="hareketli dosya adresi" type="image/gif">

Daha sonra </head> kodundan hemen öncesine yukarı da verilmiş olan kodlardan kendinize uygun olanını ekliyorsunuz. Dosya yolu olarak kendi favicon dosyanızın yolunu yazmanız gereklidir

Favicon ekleme hakkında kısaca anlatılacaklar bunlar, kendize has faviconlar üretmek için BU ARAMAYI takip edebilirsiniz. İyi bloglar..

10 Yorum

 1. Büşra dedi ki:

  Simgem üst sekmelerde görünüyor ama arama boşluğunda sitenin solunda görünmüyor. Nedeni nedir ? :(

  • Blogizma dedi ki:

   Arama boşluğundan kastınız site adresini yazarken tarayıcının size önerdiği adresler listesinde favicon simgenizin gözükmemesi durumu sanırım. Çerezleri silerek denerseniz. Site adresini belirtirseniz daha net cevaplarda verilebilir.

 2. CaN dedi ki:

  İconu hazırladım da dosya adresi diyo o ne oluyo ?
  Resmi upload edemiyorum ki uzantısından dolayı

  • Blogizma dedi ki:

   .ico dosyasını oluşturduktan sonra ftp programı ile manual olarak ftp hesabınıza yüklemelisiniz. Dosya adresinide upload ettiğiniz dizine göre kendiniz yazabilirsiniz.

 3. CaN dedi ki:

  Yok hiç bi değişiklik yok hala link aynı …. Chrome explorer denedim ikisinde de değişmemiş ..

  • Blogizma dedi ki:

   Favicon için gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra geçmişi temizlerseniz, tarayıcının sekme kısmında favicon simgenizi görürsünüz.

 4. islam dedi ki:

  Teşekkür ederim. 20 dk dır arıyorum :) hiç biri çalışmıyor. bu çalıştı emeğine sağlık..

 5. Emrah dedi ki:

  Teşekkür ederim yaklaşık iki saattir arıyordum en net, anlaşılır bilgiyi sayenizde edindim ve uyguladım. Sonuç başarılı! İcon adresi oluşturmak da başarısız olan arkadaşlar bu siteden iconlarını internete yükleyip icon adresi elde edebilirler: http://www.iconj.com/generator.php

 6. Burak dedi ki:

  Kendimiz oluşturmadan direk normal bi ikon atmak içinde aynı şeyler geçerli demi

Yorum yaz

*

2010 yılından bu yana ücretli wordpress temaları yanı sıra müşterileri için çok özel çalışmalar hazırlayan Blogizma wordpress tema üzerine Türkiye’de ilk olmanın da verdiği avantajla çalışmalarına yön vermiştir. Farklı sektörlerde yüzlerce mutlu müşteriyi geride bırakarak müşterilerinin değer biçilemeyecek güvenini kazanmıştır. Özellikle wordpress alt yapısı üzerine inşa edilen seo odaklı çözümlerde birikmiş deneyimlerini müşterileri ile paylaşmaktadır.

Kişisel blog siteleri başta olmak üzere wordpress günümüzde haber, eticaret, dizi, oyun, magazin sitelerinde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Tercihlerin wordpress olmasında en büyük etkeni tartışmasız wordpress’in google ile olan güzel ilişkisi tetiklemiştir. Bu ilişkiyi en güzel şekilde değerlendirmeyi amaçlayan müşterilerimiz için farklı yaratıcı tasarımlarla hizmet vermekteyiz.

Farklı tasarımcılar tarafından hazırlanan ara yüz çalışmalarınızın da wordpress entegresini yaparak yeni nesil şablonlarına uygun, akıcı ve kullanımı kolay ara yüzleri sizlere sunmaktayız. Detaylı bilgi ve referanslarımız için bizimle iletişime geçebiliriz.

Copyright © 2010 Wordpress Tema