Anasayfa / Wordpress Geliştirme / WordPress yorumları sondan başa listeleme

WordPress yorumları sondan başa listeleme

WordPress yorumları sondan başa listeleme

WordPress içeriklerinize yapılan yorumları normal şartlarda tarih sırasına göre ilk yorumdan son yoruma olacak şekilde listeler. Bu yazımızda yorumlarımızı tam tersine listelemeyi işleyeceğiz. Başlık seçerken çok emin olmadığım için başlık olabilecek türevleride etiket olarak ekledim.

Öncelike bu düzenleme tema dosyalarında yapılmadığı için WordPress güncellemesi yapıldığı zaman gidecektir bu yüzden güncellemeden sonra tekrar yapılması gerekir. Eklentisiz olarak WordPress üzerinde düzenlemeler yapılması güncelleme ile düzenlemelerin silinmesine neden oluyor malesef. Ancak ne kadar az eklenti, o kadar stabil WordPress unsurunuda unutmamak gerek.

Blogizma için uygulamayı düşünerek araştırma yaptım Yakup Gövler blogunda bahsetmiş ancak konu çok eski. Bende konuyu tekrar ele almak adına inceleme yaptım. Öncelikle FTP hesabımızda wp-includes klasörüne girerek comment-template.php dosyasını indiriyoruz. Notepad++ ile açarak satır no 1180 gelerek ‘order’ => ‘ASC’, değerini ‘order’ => ‘DESC’, olarak değiştirip kaydediyoruz. Dosyamızı tekrar yükleyerek yorumlarımıza baktığımızda yorumların ters bir şekilde sıralandığını görüyoruz. Son yorum ilk sırada olacak şekilde sıralandı.

Bu düzenlemenin SEO açısından faydası var mı? bu konu SEO tecrübesi olan arkadaşlarca tartışabilir ancak son yorumun başta olması içeriği takip edecek kullanıcılar için faydalı olacaktır.

İyi bloglar.

Not : Bu düzenleme WordPress 4.3.1 için yapılmış ve test edilmiştir. Sürüm farklılıklarından ötürü düzenlemede sorun yaşayan arkadaşlar yorumla belirtebilirler.

2 Yorum yapılmış

  1. Hasan

    Emeğine sağlık bunu 5.3 için deneyeceğim inşallah olur, tam da aradığım buydu.
    Seo açısından elbet faydası var,
    Son yorumla birlikte yeni taze içerik olmuş oluyor.

    • Sürüm olarak çok sorun çıkacağını zannetmiyorum ancak her wordpress güncellemesinde bu düzenlemeyi tekrar yapmak gerekebiliyor.

Yoruma kapatılmış içerik.

Yorum Yaz