Anasayfa / Wordpress Geliştirme / WordPress yorumları sondan başa listeleme
WordPress yorumları sondan başa listeleme
WordPress yorumları sondan başa listeleme

WordPress içeriklerinize yapılan yorumları normal şartlarda tarih sırasına göre ilk yorumdan son yoruma olacak şekilde listeler. Bu yazımızda yorumlarımızı tam tersine listelemeyi işleyeceğiz. Başlık seçerken çok emin olmadığım için başlık olabilecek türevleride etiket olarak ekledim.

Öncelike bu düzenleme tema dosyalarında yapılmadığı için WordPress güncellemesi yapıldığı zaman gidecektir bu yüzden güncellemeden sonra tekrar yapılması gerekir. Eklentisiz olarak WordPress üzerinde düzenlemeler yapılması güncelleme ile düzenlemelerin silinmesine neden oluyor malesef. Ancak ne kadar az eklenti, o kadar stabil WordPress unsurunuda unutmamak gerek.

Blogizma için uygulamayı düşünerek araştırma yaptım Yakup Gövler blogunda bahsetmiş ancak konu çok eski. Bende konuyu tekrar ele almak adına inceleme yaptım. Öncelikle FTP hesabımızda wp-includes klasörüne girerek comment-template.php dosyasını indiriyoruz. Notepad++ ile açarak satır no 1180 gelerek ‘order’ => ‘ASC’, değerini ‘order’ => ‘DESC’, olarak değiştirip kaydediyoruz. Dosyamızı tekrar yükleyerek yorumlarımıza baktığımızda yorumların ters bir şekilde sıralandığını görüyoruz. Son yorum ilk sırada olacak şekilde sıralandı.

Bu düzenlemenin SEO açısından faydası var mı? bu konu SEO tecrübesi olan arkadaşlarca tartışabilir ancak son yorumun başta olması içeriği takip edecek kullanıcılar için faydalı olacaktır.

İyi bloglar.

Not : Bu düzenleme WordPress 4.3.1 için yapılmış ve test edilmiştir. Sürüm farklılıklarından ötürü düzenlemede sorun yaşayan arkadaşlar yorumla belirtebilirler.

Yorum yaz

*

2010 yılından bu yana ücretli wordpress temaları yanı sıra müşterileri için çok özel çalışmalar hazırlayan Blogizma wordpress tema üzerine Türkiye’de ilk olmanın da verdiği avantajla çalışmalarına yön vermiştir. Farklı sektörlerde yüzlerce mutlu müşteriyi geride bırakarak müşterilerinin değer biçilemeyecek güvenini kazanmıştır. Özellikle wordpress alt yapısı üzerine inşa edilen seo odaklı çözümlerde birikmiş deneyimlerini müşterileri ile paylaşmaktadır.

Kişisel blog siteleri başta olmak üzere wordpress günümüzde haber, eticaret, dizi, oyun, magazin sitelerinde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Tercihlerin wordpress olmasında en büyük etkeni tartışmasız wordpress’in google ile olan güzel ilişkisi tetiklemiştir. Bu ilişkiyi en güzel şekilde değerlendirmeyi amaçlayan müşterilerimiz için farklı yaratıcı tasarımlarla hizmet vermekteyiz.

Farklı tasarımcılar tarafından hazırlanan ara yüz çalışmalarınızın da wordpress entegresini yaparak yeni nesil şablonlarına uygun, akıcı ve kullanımı kolay ara yüzleri sizlere sunmaktayız. Detaylı bilgi ve referanslarımız için bizimle iletişime geçebiliriz.

Copyright © 2010 Wordpress Tema