Bilgi ve Destek Hattı0850 302 86 68
Anasayfa / Blog İçeriği
13 Ocak 2011

Facebook hotlink korumasından sonra videoları kendi sitelerimizde oynatmamız sıkıntı çıkarmaya başladı. Bu yazıda sizlere facebook videolarını kendi sitelerinizde sorunsuz olacak oynatmanın en kolay yolundan bahsetmek istiyorum. Öncelikle facebook’ta videonun adresini bulabilmeniz için Mozilla Firefox’un download helper eklentisini kurmanız gerekmektedir. Anlatımda eklentinin payı çok büyük.  Evet şimdi anlatıma geçiyorum.

Öncelikle bize facebook’tan alacağımız mp4 uzantılı videoyu oynatmak için https:// ön eki ile başlayan bir websitesinden player lazım.

https://secure.dobgm.gov.tr/opera2009/images/player.swf

Bu bizim player kodumuz, Facebook videolarını kendi sitemizde oynatmamız için gerekli olan player. Şimdi bu playerinde içinde yer aldığı HTML kodunu nasıl düzenleyeceğiz onu anlatalım.
Örnek HTML kodumuz aşağıda verilmiştir.

<embed flashvars="&amp;autostart=false" wmode="transparent" src="https://secure.dobgm.gov.tr/opera2009/images/player.swf?file=http://video.ak.facebook.com/video-ak-sf2p/v22832/246/3/101430326551541_35372.mp4&logo=http://dizi.gen.tr/videologo.png&amp;dock=true" quality="high" bgcolor="#000000" name="mymovie" allowfullscreen="true" allowscriptaccess="always" type="application/x-shockwave-flash" pluginspage="http://www.adobe.com/go/getflashplayer" align="middle" height="453" width="550"></embed>

yukarıda verdiğim kodu sitenize eklediğiniz takdirde videonun oynadığını zaten göreceksiniz. Düzenlemeler nelerdir ? isterseniz onlara bakalım.

http://video.ak.fbcdn.net/cfs-ak-snc4/48528/529/109602822428834_30400.mp4

bu kod Mozilla Firefox download helper eklentisi yardımı ile aldığımız videonun mp4 adresidir. Bu kısmı kendi oynatacağınız videonun mp4 uzantılı video adresi ile değiştirmeniz gerekmektedir.

http://dizi.gen.tr/videologo.png

bu kod ise video playerde ziyaretçilerimiz video izlerken görecekleri video üstü logonuzdur. Bunu dilerseniz kullanmaya bilirsiniz. adresi silmeniz yeterli olacaktır.

height="453" width="550"

bu kodlar ise videonun genişlik ve yükseklik ayarlarıdır. Sizde kendi sitenize göre düzenlemelisiniz. height/yükseklik width/genişlik anlamını taşır.

Sizler için yukarıda verdiğim kodu ekliyorum..

Takıldığınız noktaları yorum olarak belirtirseniz en kısa zamanda size dönüş yapmaya çalışırım. İyi bloglar..

11 Eylül 2010

Uzun zamandır hazırlamak istediğimiz WordPress Kurulumu Videolu Anlatım dersi videosu sonunda hazırlandı, basit bir dille herkesin anlayabileceği şekilde anlatmaya çalıştık. Takıldığınız konularda yorumlarınızla sorunlarınızı sorabilirsiniz.

8 Mart 2010

WordPress kullanan arkadaşlar bilirler video eklerken editör HTML modunda ekleriz, haliyle Görsel moda geçip ortalamamız gerekir bu durum bazen sayfa içeriğiyle bütünleşir ve istediğimiz şekilde sayfayı yerleştirmemiz zaman alır. Bu zaman kaybını en aza indirmek için bu makalede embed kodunun HTML modunda eklerken eklenen ufak bir kod dizisi ile sadece videoyu nasıl ortalarız kısaca izah etmiş olayım istedim.

Öncelikte video embed kodumuzu admin panelde yeni yazı ekleme sayfasında bulunan