Anasayfa / Kişisel Yorumlar
6 Ağustos 2016

Çok sık gerekli olduğu için sunucu komutlarınıdan en çok kullanılanları buradan da bir araya toparlamak istedik. Linux işletim sisteminde SSH ile dosya arama konusunu kısaca ele alalım. SSH üzerinden root yetkisi ile sunucumuza login oluyoruz. Login işleminden sonra dosya ve dizin aramak için farklı komutlarımızdan hangi işlemi yapacaksak gerekli komutu yazıyoruz.

Dosya arama işlemi yapmak için;

find / -type f -name DOSYAİSMİ

Komutunu kullanıyoruz. Komutu kısaca açacak olursa eğer, find Türkçe karşılığı olarak arama bulma anlamına gelir / işareti bütün dizinlerde arama yapmak istediğimizi belirdir. Eğer sadece içinde bulunduğunuz dizinde dosya ve ya klasör araması yapacaksanız / işaretini kullanmamanız gerekir. -type f find komutu ile tüm klasörlerde arayacağımız nesneyi tanımlamamızı sağlar f ingilizce file kısaltmasıdır. Dosya arama komutunda f dizin arama komutunda ise d yazarız karşılığı director demektir.

Klasör arama işlemi yapmak için;

find / -type d -name KLASÖRİSMİ
18 Aralık 2013

Yaş olarak orta yaş grubuna hitap eden oyunlara yetişkinlere yönelik oyunlar diyebiliriz. Genelde oyun siteleri çocuklar içindir izlenimi var ancak bu aslında öyle değil. Akşam iş çıkışında evde vakit geçirmek isteyen yetişkinlerde oyun sitelerinde kendilerine uygun oyunlar bularak vakit geçirmek istiyor. Tavla ve satranç gibi beyin jimlastiğine yönelik oyunlar yetişkinler tarafından daha çok tercih edilmektedir. Yetişkinlerin tercihi olan oyunları onların daha kolay ulaşması için oyun sitemizde bulunan yetişkin oyunları kategorisinde bir araya getirdik.

Türkçe olması özelliğine dikkat ederek oyun eklemeye devam ediyoruz. Çok popüler ve bilindik oyunlar olan okey, tavla ve batak gibi bilgisayarı rakip alarak oynanan ve sıkıldığınız zaman kapatıp çıkabileceğiniz, sizi bilgisayara bağlamayan oyunlarda diyebiliriz. Zaman geçirmek için yetişkin oyunları kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

16 Kasım 2013

Merhabalar,

Yeni kurulan bir wordpress sitesi için neler yapılması gerektiğini, nasıl seo ayarları yapılması gerektiğini ve kurmanız gereken eklentileri açıklamış bulunmakta.

Makaledeki başlıklar ;

 • Tema Seçimi ve Temayı Özgünleştirme ;
  Bu başlık altında hangi wordpress temasını seçmenin ne kadar etki edeceğini, tema seçerken dikkat edilmesi gerekenleri anlatmaktadır.
 • Kurulması Gereken Eklentiler ve Ayarları ;
  Bu başlık altında hangi eklentilerin kurulması gerektiğini ve nasıl eti edeceğini anlatmıştır. Ayrıca sitesindeki eklenti konularından eklentinin ayarlarının nasıl yapılması gerektiğini açıklamaktadır. Örnek Eklentiler : ” WordPress Sosyal İmleme Eklentisi ” gibi.
 • Kalıcı Bağlantı Ayarları ;
 • Kategori Açıklaması Eklemek;
  Kategori açıklaması eklemenin ne kadar önemli olduğunu anlatmaktadır.
 • WordPress Google Hızlı İndex Alma;
  Bu başlık altındaWordPress Hızlı Google İndex İçin Yapılması Gerekenler‘i anlatmaktadır.
 • İlk Makalenin Önemi ;
  İlk makaleyi eklerken neler yapılması gerektiğini ve izlenilmesi gereken yolu anlatmaktadır.

Yukarıdaki başlıklar altında çok önemli bilgiler vermektedir. Bu bilgilerden ötürü sizlerle paylaşmak istedik.

23 Mayıs 2013

Bilgisayar başında sıkılmadan zaman geçirmek için bir çok oyun ve eğlence sitesi mevcut. Bunlardan en popüleri olan Online fare besleme oyunu olarakta bilinen Transformice’den bahsetmek istiyorum size. Online olarak üyelik ve ziyaretçi olarak oynana bilen, farklı ve heyecan dolu etaplardan oluşan bu oyunda amaç farelerin en çok sevdiği yiyecek olan peynire ulaşmak ve çıkış kapısına gitmek.

transformice

Tabi bu o kadar kolay olmuyor. Gerek rakiplerinizin çok olması gerekse etaplarda zor ve geçilmesi için yardım almanız gereken yerler olması oyuna farklı bir heyecan katıyor. Her etapta size rehberlik edecek tecrübeli ve özel yetenekleri olan bir oyuncu oluyor bu oyuncunun oyunda ki adı ŞAMAN ismi farklı renkte gözüküyor.

Şaman’ın size hazırladığı yolu kullanarak hızlı ve dikkatli bir şekilde peyniri kapın ve çıkışa ulaşın. Tıransformice eğlence ve heyecan dolu online bir peynir kapma oyunudur.

14 Ocak 2013

Uzun zamandır farkında olduğumuz ama zaman bulamadığımız yeni projelerin yanı sıra Blogizma’nın yerni arayüzü ile çok yakında yenilenmiş olarak hizmet vermeye devam edeceğiz. Ücretsiz temalar kategorisinde sadece sponsor tema olarak ürettiğimiz temalara yer vereceğiz. Sponsor temalar dışında sadece profesyonel olarak hazırlanmış ücretli WordPress temalarına sitemiz üzerinden ulaşabileceksiniz.

Domaine lisans sistemi yeni temalarda da devam edecek. Bir çok WordPress kullanıcısına büyük sıkıntılar yaşatan yüksek işlemci kullanımı yani Load problemleriniz için daha verimli sonuçlar almanız içinde ücretli paketlerimiz yakında aktif olacak.

Tamamen WordPress uyumlu hosting paketleri ile WordPress Hosting sitemizde gerekli düzenlemelerden sonra tam anlamıyla aktif olarak hizmet vermeye başlayacak. WordPress üzerine her türlü çözümü üretmek yolunda emin adımlarla ilerliyoruz.. Bizi takip edin!

12 Eylül 2012

12 Eylül tarihinde tanıtımı yapılacak iPhone 5 özellikleri ile bizleri büyüleyecek bir modele benziyor. iPhone serisi her defasında insanları şaşırtmayı başarmış bir yapılanma. Jobs’un ölümü gibi zor bir durumun arkasından iPhone 5 modeli ile iPhone severleri kendine hayran bırakmayı hedefliyor. San Francisco Yerba Bueana Sanat Galerisi’nde şu anda yapılan etkinlikle iPhone 5 tanıtımı başlamış durumda. Canlı olarak görüntülerle bu tanıtımı sizlere aktarmaya çalışacağız. iPhone severler bizi takip etmeye devam etsin..

cNet sitesinde şu anda tanıtımın yapılacağı sanat galerisinin dış kapısında oluşan kuyruk ve içeride ki atmosfer hakkında resimler düşmeye başladı.

Ekran özellikleri hakkında resimler..

4” ekran boyutu ile yine kontrol sizde!

iPhone kalitesini yaşamanıza sebep ekran hassasiyeti..

Lte Yazılımı sayesinde telefon ve işletim sistemleri üzerinde en yüksek Download hızı!

iPhone ile Oyun Keyfi!

8Mp Kamera 3264 x 2448 Çözünürlük! İşte kalite!

HD Video çekmenin keyfini yaşamanız için iPhone 5 tam size göre.

Telefonu hep kulağına tutmaktan sıkılan ve sadece konuşanlar için 3 farklı noktada mikrofon!

Tam görünüm resimleri gelmeye başladı..

Facebook üzerinden arama özelliği!

Siyah ve Beyaz kasa renkleri yine standartlarda ama daha çekici.

A6 işlemcili kasanın iç görünümü.

Beyaz kasa arkadan görünüm..

İlk resim sanat galerisi önünde oluşan kuyruk..

İkinci resim sanat galerisinin içinden atmosferi yansıtıyor..

4 Temmuz 2012

Mutluluk ve bereket dolu o güzel günlerin başlamasına çok az bir zaman kaldı. İnsan ne çabuk geçti koca bir yıl diyor kendi kendine. Geçen zaman süresince tatsız olaylar, istenmeyen durumlar, hayat üzerine bir çok aksilik olmuş olabilir. Ancak hayat bunlardan ders çıkarıp, bu dersleri unutmadan yoluna devam edebilmek mücadelesinden ibarettir. Bu zor mücadele de Rabbim herkese doğru yolu göstersin.

Yaklaşan mübarek günlerin habercilerinden olan Berât Kandili size ve sevdiklerinize güzel dualarınızın karşılığını bulmayı nasip eder inşâAllah.

5 Nisan 2012

Hergün daha ileriye giden internet teknolojisinde tasarımlara hayat veren programlardan olan Photoshop CS6 indirilebilir olarak yayınlandı.  Grafikerlerin büyük ilgi ile kullandığı program “bilgisayarı kasıyor” yorumlarından uzaklaşamadı ama yinede en çok tercih edilen grafik tasarım programlarından birisi.

Şu anda Photoshop CS5 ile tasarımlarına hayat veren grafikerlerin muhakkak denemesi gereken bir yazılım. Beta olarak yayınlandığı için gelişmeleri ve güncellemeleride takip etmek gerek. Photoshop Cs6 için indirme linkleri aşağıda verilmiştir.

Photoshop Cs6 – Windows (ZIP 1,7 GB)

Photoshop CS6 – Mac (DMG, 984 MB )

15 Şubat 2012

Ülkemiz şartlarında birşeyleri üretmek ve insanların beğenisine sunmak çok dikkatli ve titiz bir çalışmadan sonra iyi reklama bağlı. İnsanımız yapı itibari ile kolay beğenen sadece renkleri hoşuna gittiği için bile işine yaramayacak şeyleri satın alabilen bir toplum. Bu çok genel bir tabir oldu ama etrafımıza baktığımız zaman bunun gerçekten yaşadıklarımız olduğunu görüyoruz.

Bu yazı temaları clone yapıp, aynı tabaktan yemek yiyip, arkadaş diyip şerefini paraya satanlar için. WordPress olan ilgi ve alakam gereği amatör olarak tema yapmaya başladım. Pek yabancı dil merakım ve bilgim olmadığı için ilk zamanlar o kadar çok zorlandım ki şimdi düşününce gülüyorum o hallerime. 2009 yılının yaz aylarından beri WordPress üzerine çalışmalar yaparak insanların beğenisine sunuyorum. Kimileri pahalı buluyor, kimileri yetersiz, kimileri mükemmel. Bu görüş farklılıkları içinde beğeni toplayacak çalışmalar yapmanın zorluğunu anlatmak imkansız.

Mart 2010’dan bu yana WordPress Tema üzerine ücretli ve ücretsiz hizmet veren Blogizma yapısı oluştu. Önceleri kişisel bir blog tarzı olacaktı ama bir ay gibi kısa bir süre sonra fikir ve projeler tamamen değişti. İnsanların aradıkların ulaşması için daha faydalı olacak spam olmayan, temiz ve kaliteli içeriklerin yer aldığı bir bilgi kütüphanesi haline gelmesi için çalışmalar başladı. Ücretli temalar haliyle biraz zahmetli ve güvenlik olarak satın alan kişileri korumak adına daha dikkatli olunması gereken çalışmalardı.

Amatörlük dönümlerinde lisanslama sıkıntı yüzünden bir çok müşteri ile sorunlar yaşandı. Sağolsunlar hepsi “hatasız kul olmaz” sözünün bilincinde insanlardı. Başlıkta belirttiğim gibi “Türkiye’de üreten olmak zorluğu!” buradan sonra başladı. Ücretli olarak satışa çıkardığımız temalar clone (kopya) olarak satılmaya ve kullanılmaya başlandı. 17 yaşında ağzı süt kokan dünki çocuklarla “Temayı nerden temin ettiniz?” muhabbeti yapmak belli bir yaşa gelmiş insan için çok yorucu ve üzücü bir muhabbettir.

Kaç kişiyi aradık, kaç kişi ile bunların tartışmasını yaptık saymaya ne gerek vardı ne vakit…..

Sonra Blogizma gerçekten kabullenildi ve kendi müşteri çevresini oluşturdu. Devamlı işlerini yaptığım sabit müşterilerimin sağladığı iş yoğunluğu nedeniyle Blogizma bir dönem çok boş kaldı. Tekrar vakit ayırmak ve gerçekten amacına uygun halde devam etmek için kolları sıvadık.

Yeni yeni insanlar tanıdım, eski tanıdıklarımın ne bok olduğunu öğrendim. Ne gereksiz, ne şerefsiz insanlarla ne değmez işler yaptığımı öğrendim. Hayat her an insana birşeyler öğretiyor. Öğrenmek ve öğretmek adına bir nebze faydamız oldu ise ne mutlu.

Blogizma’nın ürettiği ve emek verip satışa çıkardığı temaları clone (kopya) olarak kullanan kişileri arama ve tartışma polemiğine son vermek adına bundan sonra üretilecek WordPress Temalarının tamamen şifrelenmiş dosya yapısı ile oluşacağını belirtmek istiyorum. Emeği ve alın terini hiçe sayanlara fırsat vermemek için böyle bir düzenleme yapma gereği duydum.

3 gün önce mail atarak sohbet temasında burçlar kısmı çalışmıyor diyerek benden güncelleme isteyen müşterimin sitesinde temanın satışta olduğunu görmek beni üzdü. Gerçekten üzüldüm..

Şerefini, haysiyetini, kişiliğini ve değerlerini paraya satanlara itafen…

Saygı ve sevgiyle..

10 Kasım 2011

Ezberleme şansımız olmuyor her zaman elimizin altında bulunması gerekiyor. İl plakaları, plaka kodları, telefon kodları, şehirlerin telefon kodları gibi bir çok arama ile kaynaklara ulaşmaya çalışıyoruz. Kendi içeriğimizde olmasının bize ve arayanlara kolaylık olacağını düşündük.

İl Plakaları – Plaka Kodları

 • 01 ADANA
 • 02 ADIYAMAN
 • 03 AFYON
 • 04 AĞRI
 • 05 AMASYA
 • 06 ANKARA
 • 07 ANTALYA
 • 08 ARTVİN
 • 09 AYDIN
 • 10 BALIKESİR
 • 11 BİLECİK
 • 12 BİNGÖL
 • 13 BİTLİS
 • 14 BOLU
 • 15 BURDUR
 • 16 BURSA
 • 17 ÇANAKKALE
 • 18 ÇANKIRI
 • 19 ÇORUM
 • 20 DENİZLİ
 • 21 DİYARBAKIR
 • 22 EDİRNE
 • 23 ELAZIĞ
 • 24 ERZİNCAN
 • 25 ERZURUM
 • 26 ESKİŞEHİR
 • 27 GAZİANTEP
 • 28 GİRESUN
 • 29 GÜMÜŞHANE
 • 30 HAKKARİ
 • 31 HATAY
 • 32 ISPARTA
 • 33 İÇEL
 • 34 İSTANBUL
 • 35 İZMİR
 • 36 KARS
 • 37 KASTAMONU
 • 38 KAYSERİ
 • 39 KIRKLARELİ
 • 40 KIRŞEHİR
 • 41 KOCAELİ
 • 42 KONYA
 • 43 KÜTAHYA
 • 44 MALATYA
 • 45 MANİSA
 • 46 KAHRAMANMARAŞ
 • 47 MARDİN
 • 48 MUĞLA
 • 49 MUŞ
 • 50 NEVŞEHİR
 • 51 NİĞDE
 • 52 ORDU
 • 53 RİZE
 • 54 SAKARYA
 • 55 SAMSUN
 • 56 SİİRT
 • 57 SİNOP
 • 58 SİVAS
 • 59 TEKİRDAĞ
 • 60 TOKAT
 • 61 TRABZON
 • 62 TUNCELİ
 • 63 ŞANLIURFA
 • 64 UŞAK
 • 65 VAN
 • 66 YOZGAT
 • 67 ZONGULDAK
 • 68 AKSARAY
 • 69 BAYBURT
 • 70 KARAMAN
 • 71 KIRIKKALE
 • 72 BATMAN
 • 73 ŞIRNAK
 • 74 BARTIN
 • 75 ARDAHAN
 • 76 IĞDIR
 • 77 YALOVA
 • 78 KARABÜK
 • 79 KİLİS
 • 80 OSMANİYE
 • 81 DÜZCE

 

Telefon Kodları

 • Adana Telefon Kodu: 322
 • Adıyaman Telefon Kodu: 416
 • Afyonkarahisar Telefon Kodu: 272
 • Ağrı Telefon Kodu: 472
 • Aksaray Telefon Kodu: 382
 • Amasya Telefon Kodu: 358
 • Ankara Telefon Kodu: 312
 • Antalya Telefon Kodu: 242
 • Ardahan Telefon Kodu: 478
 • Artvin Telefon Kodu: 466
 • Aydın Telefon Kodu: 256
 • Balıkesir Telefon Kodu: 266
 • Bartın Telefon Kodu: 378
 • Batman Telefon Kodu: 488
 • Bayburt Telefon Kodu: 458
 • Bilecik Telefon Kodu: 228
 • Bingöl Telefon Kodu: 426
 • Bitlis Telefon Kodu: 434
 • Bolu Telefon Kodu: 374
 • Burdur Telefon Kodu: 248
 • Bursa Telefon Kodu: 224
 • Çanakkale Telefon Kodu: 286
 • Çankırı Telefon Kodu: 376
 • Çorum Telefon Kodu: 364
 • Denizli Telefon Kodu: 258
 • Diyarbakır Telefon Kodu: 412
 • Düzce Telefon Kodu: 380
 • Edirne Telefon Kodu: 284
 • Elazığ Telefon Kodu: 424
 • Erzincan Telefon Kodu: 446
 • Erzurum Telefon Kodu: 442
 • Eskişehir Telefon Kodu: 222
 • Gaziantep Telefon Kodu: 342
 • Giresun Telefon Kodu: 454
 • Gümüşhane Telefon Kodu: 456
 • Hakkari Telefon Kodu: 438
 • Hatay Telefon Kodu: 326
 • Iğdır Telefon Kodu: 476
 • Isparta Telefon Kodu: 246
 • İstanbul Telefon Kodu – Avrupa Yakası: 212 Anadolu Yakası: 216
 • İzmir Telefon Kodu: 232
 • Kahramanmaraş Telefon Kodu: 344
 • Karabük Telefon Kodu: 370
 • Karaman Telefon Kodu: 338
 • Kars Telefon Kodu: 474
 • Kastamonu Telefon Kodu: 366
 • Kayseri Telefon Kodu: 352
 • Kırıkkale Telefon Kodu: 318
 • Kırklareli Telefon Kodu: 288
 • Kırşehir Telefon Kodu: 386
 • Kilis Telefon Kodu: 348
 • Kocaeli Telefon Kodu: 262
 • Konya Telefon Kodu: 332
 • Kütahya Telefon Kodu: 274
 • Malatya Telefon Kodu: 422
 • Manisa Telefon Kodu: 236
 • Mardin Telefon Kodu: 482
 • Mersin Telefon Kodu: 324
 • Muğla Telefon Kodu: 252
 • Muş Telefon Kodu: 436
 • Nevşehir Telefon Kodu: 384
 • Niğde Telefon Kodu: 388
 • Ordu Telefon Kodu: 452
 • Osmaniye Telefon Kodu: 328
 • Rize Telefon Kodu: 464
 • Sakarya Telefon Kodu: 264
 • Samsun Telefon Kodu: 362
 • Siirt Telefon Kodu: 484
 • Sinop Telefon Kodu: 368
 • Sivas Telefon Kodu: 346
 • Şanlıurfa Telefon Kodu: 414
 • Şırnak Telefon Kodu: 486
 • Tekirdağ Telefon Kodu: 282
 • Tokat Telefon Kodu: 356
 • Trabzon Telefon Kodu: 462
 • Tunceli Telefon Kodu: 428
 • Uşak Telefon Kodu: 276
 • Van Telefon Kodu: 432
 • Yalova Telefon Kodu: 226
 • Yozgat Telefon Kodu: 354
 • Zonguldak Telefon Kodu: 372